O autorze
Dorota Minta jest psychologiem klinicznym, pomagającym dzieciom i dorosłym z zaburzeniami odżywiania. Michał Bonarowski od lat pracuje w mediach i specjalizuje się w komunikacji nowoczesnych marek w Internecie. Łączy nas pasja kulinarna: lubimy uczestniczyć w ciekawych zdarzeniach z jedzeniem w roli głównej, poznawać doskonałe produkty i ich oryginalne smaki oraz stojących za nimi prawdziwych ludzi.
Lubimy spędzać czas z ludźmi ceniącymi dobry smak, kunszt rolników, producentów i kucharzy, cukierników, winiarzy. Od czasu do czasu zapraszamy przyjaciół do stołu i gotujemy dla nich dania, które właśnie odkryliśmy.
Dla ludzi tak jak my lubiących dobre smaki, powstał kalendarz imprez kulinarnych wartych odwiedzenia. Czekamy na Wasze maile: kontakt@wydarzeniakulinarne.pl

Food Service Summit, czyli wielkie spotkanie branży gastronomicznej

Branża gastronomiczna przezywa od pewnego czasu prawdziwy boom. Sposób prowadzenia restauracji, pozyskiwanie najlepszego personelu, finansowanie projektów, zdobywanie klientów i to tych wiernych, absorbuje wielu właścicieli restauracji. A to tylko część rzeczy, o których muszą pamiętać. Dlatego tak potrzebne są im wszystkim branżowe spotkania. Na jedno z nich zaprasza już w najbliższą środę magazyn Food Service.

Agata Godlewska, redaktor naczelna magazynu Food Service tak, zaprasza na wydarzenie: "To coroczna, wyjątkowa konferencja organizowana przez VFP Communications, skupiająca w jednym miejscu restauratorów, szefów kuchni, menedżerów, sommelierów i firmy branży HoReCa, głodnych wiedzy, chętnych do wzajemnego dialogu i wspierania się swoimi doświadczeniami. Food Service Summit to niepowtarzalna okazja do merytorycznej wymiany poglądów, inspiracji, jak również do niezobowiązujących rozmów, które mogą zapoczątkować nowe relacje biznesowe."
Haslem tegorocznej edycji konferencji bedzie ETYKA, o której tak rzadko lub wcale mówi się w kontekście prowadzenia biznesu gastronomicznego czy relacji z pracownikami i kontrahentami. Podczas konferencji organizatorzy planują przedstawić katalog dobrych praktyk, którymi każdy przedsiębiorca i uczestnik rynku HoReCa powinien się kierować w codziennej pracy. Uczestnikow czeka tez dyskusja o tym, że granie fair w gastronomii się opłaca – nie tylko w kontekście budowania profesjonalnych relacji, ale także w wymiarze finansowym.
W programie również California Wine Festival 2017, czyli największa degustacja win z Kalifornii w Polsce. Profesjonalne seminaria winiarskie i sommelierskie po raz pierwszy poprowadzi gość specjalny Geoff Kruth, Master Sommelier, przewodniczący GuildSomm.com.

Czeka Was zatem intensywny dzień pełen inspiracji, praktycznych wskazówek od ekspertów
oraz przyjemnych chwil spędzonych w towarzystwie wyśmienitego kalifornijskiego wina.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Food Service Summit, która odbędzie się 14 marca 2017 w hotelu Victoria w Warszawie.
Trwa ładowanie komentarzy...